Subfossilní dub

Inspirujte se tímto vyjímečným materiálem

6500 let čekal ukrytý v zemi na své objevení. Přes své stáří si zachoval vlastnosti dřeva a navíc získal charakteristickou, neopakovatelnou barvu a kresbu. Každý kus je originální kombinací tmavě hnědých, šedostříbrných a modročerných zón, díky čemuž je jeho barevnost nenapodobitelná a fascinující…

Výrobky zhotovené z tohoto výjimečného materiálu dávají slovu „exkluzivní“ naprosto novou dimenzi.

Subfossil oak trunk cut
Loading…

Co to je
subfosilní dub?

Jde o nezkamenělé dřevo, které bylo po stovky až tisíce let ukryté v morénových sedimentech. Subfosilní dub je také označován jako černý dub v důsledku změny své barvy. To je zapříčiněno právě dlouhodobým uložením v různých půdních vrstvách a reakcí jejich železitých složek s tříslovinami obsaženými v dubu. Intenzita zbarvení je primárně dána dobou uložení a povahou usazeniny.

Takto v půdě uložené kmeny byly dobře chráněny proti znehodnocení vlivem působení mikroorganismů, zejména hub a bakterií. U subfosilních dubů vlastnosti dřeva nejsou závislé na jeho věku.

Stáří a hodnota

6500 let – ano, takto starý je subfosilní dub, který může být součástí vašeho interiéru, a stále má vlastnosti dřeva, nikoliv kamene!

Díky svému stáří a zejména obsaženým minerálům se toto dřevo nekazí a má tak mimořádnou odolnost. Lze jej využít na 100% včetně třísek a hoblin, tzn. s nulovým odpadem.

-6.500 let

Subfossilní dub

Před 6500 lety zůstaly kmeny pradávného dubu uvězněny v močálech.

-6.500 let
-2.830 let

Nejstarší rostoucí strom na světě

Metuselah, Kalifornie

-2.830 let
-2.700 let

Pyramida v Sakkaře, Egypt

Druhá nejstarší velkorozměrná stavba na světě.

-2.700 let
680 n.l.

Chrám Nara, Japonsko

Nejstarší stojící dřevěná stavba na světě.

680 n.l.
1177 n.l.

Kostel Panny Marie v Broumově

Nejstarší stojící dřevěná stavba v České republice.

1177 n.l.
1200 n.l.

Nejstarší dochovaný dřevěný nábytek

Gordion, Turecko.

1200 n.l.
2023 n.l.

Současnost

2023 n.l.

Námi nabízené dřevo ze subfosilního dubu dodáváme spolu s certifikátem potvrzujícím jeho stáří a s veškerými dalšími potřebnými dokumenty. Dřevo má znalecké posudky, na základě kterých ho lze pojistit na všechna rizika (krádež, vandalismus či požár), tak jako každou jinou cennost.

3D model kmenu subfossilního dubu

We are part of the:

 

4th – 7th July 2024 at the Domaine Grand Malagny,
Geneva, Switzerland